Loras College Chemistry Alums 1924-2012

2012
Acharya, Kriti
Anderson, Matthew
Maharjan, Utshaha
Reed, Christopher
Sanders, Mary
Schoening-Hudson, Alex
Tesdahl, Brennan
Tiwari, Nitija








2011
Busta, Matt
Kilburg, Tara
Krol, Michael,
Oostendorp, Ryan
Parajuli, Priyanka
Sanstead, Erinn
Thole, Luke
Willman, Tyler
Wolett, Meghan
Zimmerman, Felicia

2010
Budi, Andrew
Cook, Lisa
Houselog, Grant
Klaren, William
Lam, Hok To "Kelvin"
Sinnott, Colin
Theisen, Kelli









2009
Keeney, Regan
Whitcomb, Tyler
Geisen, Jennifer
Branson. Dan
Murray, Torey
Kurt, Ben

2008
True, Brandon
Tlach, Brian
Jordan, Mark
Hayek, Adam
Even, Loras
Behan, Andrew
Gotz, David
Dayton, Jason
Matelich, Nathan
Knapp, Patrick
Goodrich, Heather
Guerrero, Rosie
Glick, Meghan
Novy, Nicole
Stecher, Jennifer
 
2007
Bruck,Marty
Calvert, Whitney
Gerhard, Aubrey
Handley, Amy
Reinert, Andrew
Shresthak, Prajwal











2006
Shemak,Amy
Pieper, Joe
Murphy,Michael ,
Mitrovic, Bojan
Mell,Geoff
Barnes, Sean

2005
Bahr, Nathan
Gallagher, Ryan
Kohlenberg, Jared
Krusko, Laurie
McCormick, Kathleen
Pieper, Joe
Sullivan, Travis
 








2004
Atkins, Adam
Caccia, Ashley
Hughes, Helen
Kaufman, Justin
Medinger, Megan
Rickertsen, Rachael
Smith, Joanna
Stecher, Mike
Vogen, Briana







2003
Allen, Carey
Delaney, Shannon
Butler Holtz, Melissa
Ivanov, Michael
Ledger, Sarah
Richards, Jason
Welter, Heidi








2002
Breitfelder, Aimee
Franzen,Melissa
Gunsolly, Chad
Hewitt, Erika
Ivanov, Russell
Lucas, Nathan
Ottaviano, Adam
Rickertsen,Lucas
Pleshe,Elizabeth




2001
Blattner, Nicole
Cone, Amy
Fuller, Robert
Kiewiet, Nathan
Leverentz,Keith
Nicolai, Jodi
Rodgers,Elizabeth
Sieck, Steve








2000
Haas, Heather
LeGrand, Scott
McClellan, Ryan
Mertz, Blake
Schmitt, Margaret
White, Nicole
Zopp, Garrett

1999
Binz, Sara
Rhomberg, David
Sackett, Jennifer

1998
Frideres, Jennifer
Merrick, Sean
Roling, Thomas
Whitney, Matt

1997
Albaugh, Dan
Brimeyer, Bill
Jarding, Greg
Lester, Lynn
Robinson, Greg
Rusch, Laura

1996
Frantzen, Amy
Hoyer, Scott
Wetjen, Nick

1995
Brux, Betsy
Grebasch, Nathan
Smielewski, Terese

1994
Gawne, Thomas
Lyness, Greg
Moteki, Shin
Studts, Joey

1993
Fogarty, Patrick
Goodman, Jennifer
Guzzo, Mathew
Kalberg, Christopher
Offerman, Kenneth

1992
Edens. William
Gross, James
Larson, Mary (Kathy)
Manders, Angela
Wepbrcht, Kurt
Whittle, Sara

1991
Hahn, Patrick

1990
Berns, John J.
Bowen, Daniel E.
Downing, Kevin C.
Kilburg, Marla I.


1989
Kim, Yoo S.
Lansing, Paul J.
Ryan, Kathryn A.
Schaub, Ann M.

1988
Bainbridge, Mark P.
Beaudry, Daniel M.
Crock, Allen J.
Doran, Mary B.
Jurgens, Robin K.
Kesseler, Kathe A.
Linden, Jeffery J.
McNamer, Raymond L.
Schlueter, Thomas R.
Sindlinger, Timothy S.


1987
Hayek, Michael B.
Muench, Mary E.
Neuzil, Patrick J.
Nord, Paul N.
Renk, William S.
Stierman, Steven J.
Takes, John E.
Timmerman, Timothy G.
Umthun, Angela R.
Wengert, Diane M.

1986
Hansen, Mary C.
Leahy, Stephen M.
Marolf, Steven C.

1985
Schreiber, Thomas J.
Thyne, Jacqueline A.

1984
Gruetzmacher, James A.
Jewett, Thomas J.
Stanek, Nicholas W.

1983
Anglin, Robert J.
Hancock, Jerry A.
Henriksen, Karen A.
Holme, Thomas A.
Huntemann, Suzanne B.
Reynolds, David J.
Schaefers, Margaret L.
Timmerman, Paul J.

1982
Bray, Brian L.
Cain, Terence G.
McCabe, Daniel J.
Nykaza, Celeste K.
Steger, Curt S.

1981
Beals, John M.
Black, Mark D.
Durham, Timothy J.
Henriksen, Janet M.
Hill, Julie A.
Kupka, Barbara J.
Lansing, Steven J.
Laszewski, Michael J.
Noesges, Rose A. M.
Schlader, Bradley J.
Solawetz, William E.
Watkins, James E.
Wengert, Timothy J.

1980
Ament, Colleen A.
Donovan, Jerald A.
LeClair, William A.
Mai, Marna L.
McDermott, Joseph K.
Ryan, Kenneth J.

1979
Bischoff, Kurt M.
Kupka, Thomas C.
Mihm, Randolph J.
Schreiber, Gregory C.
Sesterhenn, Steven E.
Shout, Robert S.
Stierman, Thomas J.
Terfruchte, James J.

1978
Honzel, Mark R.
Kiefer, Ann M.

1977
Brimeyer, Michael O.
Flynn, Dennis M.
Funke, Victoria A.
Krol, Michael J.
Willging, Stephen M.

1976
Fisch, James J.
Hyland, Joseph F.
Korte, Charles H.
Manthey, Steven A.
Most, James T.
Pink, Curtis J.
Reiss, Mark J.
Ross, Gerald J.
Schlemme, Marlene A.
Schroeder, Karen S.
Stubing, Robert L.
Wieland, Paul H.

1975
Czervionke, Leo F.
Feller, Daniel J.
Fitzpatrick, Thomas J.
Fuller, Donn O.
Lassance, Paul D.
Meineke, Steven G.
Schaar, Richard W.
Schuster, Russell E.


1974
Lang, Paul J.
Lynch, Charles F.


1973
Flick, Ann M.
Klostermann, Robert J.
Schwab, John G.


1972
Berg, Thomas H.
Feller, David F.
Grady, James R.
Guccione, Patrick D.
Hass, Theodore V.
Wentink, Steven G.


1971
Barrer, Daniel E.
Decker, James D.
Hallisy, Michael J.
Kaner, Richard T.
Psotka, James J.
Schmelzer, Michael A.
Swaroff, Philip G.
Vogt, Gerald J.


1970
Beck, Paul D.
Christenson, Philip A.
Kistler, Thomas F.
North, John D.
Plamondon, James C.
Richards, Lawrence G.
Tulley, John E.
Tully, James J.
Wagner, John A.
Wenthold, Robert J.

1969
Bean, Anthony J.
Binz, Carl M.
Boddicker, James H.
Cambell, Richard K.
Foley, James J.
Hiera, James P.
Kazelas, Denis B.
Keiderling, Timothy A.
Killian, Joseph A.
Mazzocco, Paul F.
Pilcher, Fred J.
Thoma, Jerry J.
Wilming, Lee H.
Konecny. Philip J.


1968
Ackert, James E.
DeLorbe, John P.
Marti, Gerald E.
Peters, Thomas L.
Reynolds, Dennis W.
Saam, Richard D.
Smyth, Peter T.
Vanderah, David J.
Walz, Thomas F.

1967
Boyle, Stephen O.
Curtin, Denis J.
Dvorak, Michael F.
Flanagan, Bernard T.
Hanlon, Lawrence J.
Prochaska, James F.
Roling, Paul V.
Runde, Eldon J.
Schrobilgen, Gary J.
Welch, William E.

1966
Burger, Thomas J.
Czervionke, Robert L.
Feld, William A.
Gruber, Gerald W.
Hellmer, Richard J.
Oeth, Dennis A.
Rodriguez, Hector J.
Rooney, Terrance A.
Slickers, Kenneth A.
Wozniak, Gordon J.

1965
Hines, Leon F.
Hoxmeier, Ronald J.
Hucek, Andrew M.
Kieler, Thomas I.
Luedtke, James J.
Moran, Thomas P.
Owens, James P.
Pearson, Lawrence J.
Schiltz, Richard J.
Thomas, John R.

1964
Balik, Robert J.
Berkland, Terrill R.
Downing, Dennis S.
Hoffmann, Terry J.
Mettille, Francis J.

1963
Bach, Nicholas J.
Bogan, Richard T.
Buenker, Robert J.
Burke, David J.
Hilsman, Gordon J.
King, Gary T.
Petrowski, Gary E.
Plamondon, Joseph E.
Podhajny, Richard M.

1962
Hagarty, John D.
Komp, Joel T.
Koopman, Dennis J.
Link, Bernard A.
Schatz, Jay R.
Weier, Richard M.

1961
Haag, William L.
Miller, John J.
Rhomberg, Bernard B.
Steinwand, Paul J.
Whalen, Dale L.

1960
Cashman, Thomas J.
Hauge, Robert H.
Klimisch, Richard L.
Koch, Russell R.
Komp, Richard J.
Prost, Lee A.
Sinclair, James W.

1959
Freking, Ronald J.
Maravetz, Lester L.
Meneghini, Frank A.
Rausch, Gerald W.
Swift, Terrence J.

1958
Lawler, Phillip E.
McCarville, Michael E.
Plummer, Lawrence

1957
Kraus, Kenneth W.
McKillip, William J.
O'Conner, Michael T.

1956
Ganshirt, Lionel W.
Moddes, Robert E.
Schultz, John C.
Tretter, James R.
Wallig, Lyle R.


1955
Howie, Milham S.
Junk, Gregor A.
Kissane, James Q.
McFadden, Philip R.
Winch, Bradley L.


1954
Goslee, David E.
Richard, John J.


1953
Donohue, John A.
Dupont, John A.

1952
Gillis, Bernard T.
Goggin, Donald E.
Grimes, Patrick G.
Hess, Richard J.
Stute, Francis B.
Venne, Douglas F.

1951
Bergman, Richard L.
Cramer, Conrad C.

1950
Collins, Robert L.
Dufek, Edward D.
McDermott, Gerald D.

1949
Andera, Merlin J.
Bisanz, Carl J.
Foley, William P.
Klaas, Philip J.
Kupka, Charles J.
O'Shaughnessy, Patrick J.
Schreiber, Frederick J.

1948
Dessel, William H.
Ganshirt, John F.
Guter, Gerald A.
McGovern, John J.
Mehrl, William J.
Olinger, George
Ryan, John W.

1947
Doll, Gregory W.
Jackson, Robert L.
Miller, Robert T.

1946
Erner, William E.

1945
Klaas, N. Paul

1944
Becker, Norbert V.
Botts, William W.
Dolter, Robert J.
Schmitz, John V.

1943
Griffin, Charles C.
Hammes, Paul A.

1942
Baltes, Bernard J.
Koop, William N.


1941
Helbing, Clarence H.
Maloney, William J.

1940
Melchior, Robert T.


1939
Foster, Richard A.
Kolfenbach, John

1938
Germaine, Henry H.
Middendorf, Arnold J.

1937
Dessel, Bertram H.
Oberman, Paul W.

1936 (none)

1935
Maury, Merlin J.
Wirka, Edwin J.

1934
Keane, Wilbur D.
Moran, Thomas P.
Seda, Charles J.

1933 (none)

1932
Sr. M. St. Charles Giguerre

1931 (none)

1930
Hornung, Philip J.

1929
Calvi, Anton J.

1928
Regan, James F.

1927 (none)

1926
Entringer, Albert J.
Hennes, Raphael J.
Kurt, Oscar E.
Vorwald, Arthur J.
Yang, Peter S. H.

1925
Callahan, Harold R.

1924
Connelly, Edgar,J.
McCormack, J. Clement
Miller, Albert J.
Mulholland, Chris B.
O'Toole, Lawrence C.
Schneider, Raphael J.
 

© 2013 LORAS COLLEGE  800.245.6727
1450 ALTA VISTA ST., DUBUQUE IA 52001
HOME | NEWS/EVENTS | DIRECTORY | SCHOLARSHIPS/FINANCIAL AID | SUPPORT LORAS | POLICIES | SITE MAP
Accredited by The Higher Learning Commission